Luk
Alt om vin - Danmarks største vinkalender
AOV Pro, nyheder
Vin og Paella til Laudrup Vinfestival
Vinfestivallen, der løb af staben i april 2012 bød på et ganske flot line-up af vine på smagning, samt 2 slags yderst veltillavet paella.

Der var stort udbud af vine fra hele verdenen bÃ¥de under, men langt hovedparten over 100 kr. I flere tilfælde blev vinene skænket af repræsentanter fra de pÃ¥gældende vingÃ¥rde. For de 150 kr, som adgangen kostede, føler vi pÃ¥ Alt om Vin at der er fuld valuta for pengene og vi følte os mere end “godt underholdt", og det var dejligt at der var afsat rigeligt tid til smagningen.

Laudrups forårssmagning er en tilbagevendende begivenhed, ligesom den traditionelle efterårssmagning. Hold øje med begge i aov-kalenderen.

Blandt de vine vi nående at smage fandt vi følgende favoritter:ul>
  • 2011 Shaw & Smith Sauvignon Blanc, Australien kr. 125 v. 12, (146 v. 6)

  • Parxet Cava Cuvée Dessert, halv flaske, Spanien, kr. 76,30 v. 6

  • 2010 Backhouse Pinot Noir, kr. 76,30 v.6

  • Uden at skulle skele til prisen ville vi vælge:
  • 2006 La Mula, Quinta Quietud, Spanien, kr. 417 v.6

  • 2007 Caprili Brunello di Montalcino, Italien, kr. 322 v.6

  • 2010 Von Volxen Wiltinger Gottesfuss,Tyskland, kr. 349,12 v.6

  • Modtag ugentlig vinoversigt
    Alt om vin er Danmarks største vinkalender som hver uge giver dig et samlet hurtigt overblik over vinens verden og de bedste anmeldelser. Vi sælger ikke noget.


    Se denne uges oversigt